Uwielbiam gdy stół w moim domu przyozdabia bukiet ciętych kwiatów w wazonie. I chociaż ich piękno prędzej czy później przeminie, jako florystka znam kilka technik dzięki którym kwiaty cięte zachowają świeżość na dłużej. Mam nadzieję, że rady okażą się pomocne.

Kwiaty Cięte Piękne na Dłużej – Podstawowe Zasady

Regularnie wymienianie wody

Zalecam, aby wymieniać wodę raz dziennie. Woda powinna być “odstana” w temperaturze pokojowej. Przy wymianie wody, warto przy okazji również umyć wazon. W przypadku kwiatów o miękkich łodygach, wody powinno być w wazonie mało. Dużo wody lubią wszystkie kwiaty o zdrewniałych łodygach, szczególnie róże.

Przycinanie łodyg pod kątem tuż nad węzłem

Przycinaj łodygi tylko i wyłącznie ostrym narzędziem, aby nie poszarpać łodyg. W ten sposób kwiaty cięte mają zwiększoną powierzchnię do pobierania wody. Po przycięciu łodyg kwiatów wydzielających śluz lub sok mleczny, dokładnie wypłukaj śluz. Końcówki łodyg niektórych kwiatów, na przykład narcyzów lub maków, możesz zanurzyć na kilka sekund we wrzątku.

Usunięcie liści

Niekoniecznie musisz usuwać wszystkie liście. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę, by liście w żadnym wypadku nie były zanurzone w wodzie, bo zgniją i zanieczyszczą wodę, co znacznie skróci żywotność ciętych kwiatów. Z reguły im mniej liści, tym dłuższa żywotność kwiatów ciętych.

Wazon w odpowiednim miejscu

To, gdzie postawisz wazon z kwiatami ciętymi ma bardzo duże znaczenie. Nie stawiaj kwiatów obok owoców, na pełnym słońcu ani obok źródeł ciepła. Odpowiednim miejscem może być parapet skierowany na północ albo zacienione chłodne miejsce.

Zaparzanie kwiatów

Zaparzanie kwiatów udrożnia wiązki przewodzące, którymi pobierana jest woda. Ten punkt dotyczy szczególnie kwiatów zebranych na łące lub w ogrodzie. Aby zaparzyć kwiaty, wystarczy trzymać końcówki łodyg we wrzącej wodzie aż przestaną lecieć pęcherzyki powietrza.

Cięte słoneczniki w wazonie

Jak Przedłużyć Trwałość Kwiatów Ciętych – Florystyczne Tips & Tricks

Oprócz powyższych ogólnych zasad, jako florystyka, znam jeszcze kilka sztuczek, które pomogą twoim kwiatom wyglądać pięknie na długo.

Dosyp łyżeczkę cukru do wazonu – ten punkt dotyczy głównie kwiatów mało rozwiniętych. Cukier zadziała jak odżywka.

Narcyzy nie powinny być mieszane z innymi kwiatami – jeśli zmieszasz narcyzy z innymi kwiatami, ich trwałość skróci się. Dzieje się tak ze względu na śluz, który wydziela narcyz.

Róże powinny być wstawione do wysokiej zimnej wody.

Lilie: pomocne może być usuwanie brudzących pylników – pamiętaj, że te pylniki naprawdę brudzą, a plamy mogą być trudne do zmycia!

Goździki: możesz dodać pół łyżeczki kwasku cytrynowego.

Czosnek ozdobny, gdy dodany do innych kwiatów, przedłuża ich trwałość.

Nigdy nie wstawiaj do wazonu świeżych kwiatów razem z przekwitającymi.

Wrzuć do wazonu miedzianą monetę – ta metoda ma działanie dezynfekujące.

Wazon z ciętymi kwiatami

Przewidywana Trwałość Kwiatów Ciętych

Oto krótki przewodnik, który pomoże ci się zorientować jaka jest przewidywana trwałość kwiatów ciętych w przypadku konkretnych gatunków:

 • Lewkonie – 4 – 5 dni
 • Narcyzy – 5 – 7 dni
 • Tulipany – do 7 dni
 • Irysy – 7 dni
 • Eustoma – 7-14 dni
 • Peonie – 8 dni
 • Lilie – 9 dni
 • Ostróżki – 10 dni
 • Mieczyki – 10 – 12 dni
 • Czosnek Ozdobny – 12 – 14 dni
 • Róże – do 14 dni (w zależności od odmiany)
 • Słoneczniki – 15 dni
 • Astry – 18 – 21 dni
 • Goździki – 18 – 21 dni
 • Dzielżany – 20 dni
 • Chryzantemy – 21 dni

Jak sam/sama widzisz, najtrwalsze kwiaty cięte to astry, goździki, dzielżany i chryzantemy. Te ostatnie mogą pięknie wyglądać nawet przez 3 tygodnie! Kwiaty najmniej trwałe to lewkonie, narcyzy, tulipany i irysy – ich oczekiwana żywotność to jeden tydzień lub krócej. Na trwałość kwiatów wpływa to jak o nie dbasz oraz w jakim stanie zostały zakupione od florysty lub ścięte z ogrodu.

Cięte Róże

Kwiaty Cięte w Wałbrzychu

Jeśli zależy ci na zakupie kwiatów ciętych wysokiej jakości od florysty, który zna się na swoim fachu, to zapraszam cię do mojej pracowni w centrum Wałbrzycha! Oprócz stroików na zamówienie, w sprzedaży mam również sezonowe kwiaty cięte. Na miejscu wykonuję bukiety – okolicznościowe, np. urodzinowe, imieninowe, ślubne czy walentynkowe. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Bukiety – Oferta

Moje Kompozycje z Kwiatów Żywych: