Niezależnie od tego czy chcesz samemu/sama przygotować stroik na grób czy wolisz zlecić to zadanie florystom, możesz się zastanawiać jakie kwiaty pasują do tego typu kompozycji. Kiedy projektuję bukiety pogrzebowe czy właśnie stroiki, klienci często pytają mnie jakie kwiaty mogę im polecić. Właśnie dlatego przygotowałam ten przewodnik – opisuję w nim jakie kwiaty do stroików będą odpowiednie, a także pokazuję przykładowe kompozycje z użyciem danych roślin. Dzięki temu szybko zorientujesz się, które kwiaty najbardziej ci się podobają, a także upewnisz się, że są one „właściwe”, to znaczy jak najbardziej można je wykorzystać w kompozycjach przeznaczonych na cmentarz.

Kwiaty na Cmentarz – Które Pasują?

Wszystkie kwiaty z poniższej listy pasują do stroików na grób. Kliknij nazwę rośliny, aby dowiedzieć się więcej na jej temat i zobaczyć przykładowe kompozycje z jej wykorzystaniem.

 1. Chryzantema
 2. Róża
 3. Kalia
 4. Lilia
 5. Hortensja
 6. Storczyk
 7. Piwonia

Kwiaty do Stroików na Cmentarz – Chryzantema

Chryzantema czyli inaczej złocień, to najbardziej klasyczna roślina wykorzystywana w kompozycjach na cmentarz. Polecam zarówno sztuczne jak i żywe chryzantemy. Wśród kwiatów żywych bardzo popularne są chryzantemy w kolorze bieli, żółci albo écru. W przypadku kwiatów sztucznych, często „od ręki” będzie dostępnych wiele czasami nieoczywistych kolorów takich jak fiolet, intensywny róż czy pomarańczowy. Wszystkie te kolory jak najbardziej można wykorzystać do kompozycji na cmentarz, polecam jednak zachować umiar w łączeniu kolorów.  Warto również wspomnieć, że chryzantema dobrze łączy się z innymi kwiatami, np. różą i kalią. Do kompozycji z chryzantemami pasują również naturalne jesienne dodatki, takie jak szyszki czy wrzosy. Możesz również rozważyć kompozycję w stylu naturalnym składającą się z samych chryzantem, ale wykonaną na naturalnym stroiszu (stroisz to przycięte gałązki iglaków).

Przykładowe zaprojektowane przeze mnie kompozycje wykorzystujące chryzantemy:

Stroiki z galerii – więcej informacji:

 1. Z chryzantemą i miechunką
 2. Z żółtą chryzantemą
 3. Jesienny komplet na grób z chryzantemą

Kwiaty do Stroików na Cmentarz – Róża

Kolejnym dosyć oczywistym wyborem jest róża, bo który kwiat lepiej wyraża miłość? Róże pasują jako kwiaty do stroików na grób. Ponadto, podobnie jak chryzantemy, róże mogą zostać użyte zarówno jako jedyne kwiaty w stroiku lub mogą być one częścią kompozycji, która zawiera inne kwiaty czy dodatki. Kwiaty, które dobrze łączą się z różą to chryzantemy, dalie, kalie.

W niektórych kompozycjach róża, np. czarna, może stanowić element wyróżniający się, przełamujący pastelową kolorystykę. W innych róża może mieć odcień kojarzący się z jesienią, np. przybrudzonego różu czy pomarańczowego. Klasyczne, czerwone róże również mogą pasować do kompozycji na grób, chociaż są rzadkim wyborem pośród moich klientów. Jeśli ty także wzbraniasz się przed tym bardziej kojarzącym się z Walentynkami kolorem, zerknij do galerii poniżej na wykonany przeze mnie stroik z czerwonych róż na korze drewna. Wydaje mi się, że jest on na swój sposób podniosły i elegancki, dlatego więc można go złożyć na grobie bardzo bliskiej nam osoby.

Przykładowe zaprojektowane przeze mnie kompozycje wykorzystujące róże:

Stroiki z galerii – więcej informacji:

 1. Stroik w koszu
 2. Stroik w drewnianej książce „pamiętamy”

Kwiaty do Stroików na Cmentarz – Kalie

Bardzo często wykorzystuję kalie jako kwiaty do stroików na cmentarz. Ich długa, elastyczna łodyga pozwala na układanie różnych kształtów, np. serca lub czasami  po prostu ładnych zawijasów. Kalie najczęściej są dostępne białe, biało-różowe i biało-fioletowe. Moim zdaniem te kwiaty pasują przede wszystkim do większych kompozycji i kompletów, chociaż czasami wykorzystuję je do tych mniejszych również, np. takich jak ten stroik na grób. Stroiki z kaliami zazwyczaj wykonuję w ramach kompozycji zawierającej również inne kwiaty, np. róże, chryzantemy czy dalie. Uważam, że kalia to generalnie nieco bardzoej egzotyczny wybór, mniej klasyczny niż opisane już róże i chryzantemy. Jest to jednak roślina ciekawa i elegancka.

Przykładowe zaprojektowane przeze mnie kompozycje wykorzystujące kalie:

Stroiki z galerii – więcej informacji:

 1. Komplet nagrobny (chryzantemy, kalie, kamelie)
 2. Komplet nagrobny (chryzantemy i kalie)
 3. Komplet nagrobny
 4. Stroik nagrobny w sercu
 5. Podłużny stroik nagrobny

Florystyka Funeralna a Lilie

Kwiat lilii również jest odpowiedni w przypadku stroików na grób. Lilie są dostępne zazwyczaj w stonowanych kolorach takich jak biel i écru, ale czasami można je znaleźć w odważniejszych barwach, np. w odcieniach czerwieni czy różu. Chociaż lilie to zdecydowanie mniej popularny wybór w porównaniu do wcześniej omówionych kwiatów, polecam ci je ze względu na ich subtelność i delikatność. Możesz rozważyć zarówno kompozycje z kwiatów sztucznych jak i z kwiatów ciętych. Mimo że lilie kwitną zazwyczaj latem, kwiaty te są dostępne w kwiaciarniach przez cały rok. Do tej pory nie wykonałam nigdy kompozycji z samych lilii – zawsze łączę je z innymi kwiatami, np. różą i chryzantemą. Mimo swojej łagodności, która bardziej kojarzy mi się z wiosną, raz wykonałam stroik wykorzystujący lilie w kolorystyce typowo jesiennej.

Ponieważ lilie znacznie częściej pojawiają się w bukietach pogrzebowych i wiązankach na cmentarz, postanowiłam również zamieścić poniżej moje przykładowe prace z tej kategorii. Jeśli nie jesteś przekonany/a, że lilie pasują do kompozycji z kategorii florystyki funeralnej, to może moje prace cię przekonają do tych kwiatów.

Przykładowe zaprojektowane przeze mnie stroiki i bukiety na cmentarz z lilią:

Stroiki z galerii – więcej informacji:

 1. Bukiet pogrzebowy – margaretki, lilie, róże
 2. Duży stroik nagrobny
 3. Bukiet pogrzebowy – lilie i goździki
 4. Delikatny stroik nagrobny

Kwiaty do Kompozycji na Cmentarz – Hortensja

Hortensja to rodzaj krzewu. Kwiaty hortensji wystepują w rozmaitych kolorach, np. w odcieniach niebieskiego, fioletu, różu, bieli, żółci, czerwieni czy zieleni. Hortensje mogą się kojarzyć jako kwiaty idealne na radosne uroczystości takie jak urodziny czy wesela jednak, jeśli odpowiedno wykorzystane, te kwiaty pasują również do kompozycji na cmentarz. Jeśli jesteś sceptyczny/a, zerknij poniżej na zaprojektowany przeze mnie komplet nagrobny z hortensją odcieniach błękitu. Jest to kompozycja bardzo elegancka, a jednocześnie delikatna. Do stroików na cmentarz będzie również pasować hortensja suszona – naturalna lub złocona.

Przykładowy zaprojektowany przeze mnie stroik na cmentarz z hortensją:

Stroiki z galerii – więcej informacji:

 1. Komplet nagrobny z hortensją
 2. Stroik nagrobny z hortensją
 3. Stroik nagrobny w odcieniach różu
 4. Komplet nagrobny z hortensją w odcieniach błękitu

Kwiaty do Kompozycji na Cmentarz – Storczyk

Storczyk to kolejny nieoczywisty kwiat, który możesz wykorzystać jako element kompozycji funeralnej. Są to kwiaty bardzo efektowne, dzięki którym można nadać stroikowi asymetryczny kształt. W moich kompozycjach używam wysokiej jakości sztuczne storczyki – wykorzystywałam je do stroików na cmentarz wielokrotnie i kompozycje te zawsze budziły zainteresowanie wśród moich klientów. Na rynku przeważnie są dostępne storczyki w kolorze lila, różowym i klasycznej bieli.

Storczyki wykorzystuję w kompozycjach z innymi kwiatami (np. różami, chryzantemami). Spróśród moich wcześniejszych realizacji, szczególnie polecam stroik na cmentarz z kwiatami w lampionie – jest to wyjątkowa kompozycja ze storczykami (zdjęcia poglądowe są zamieszczone poniżej).

Przykładowy zaprojektowany przeze mnie stroik na cmentarz ze storczykiem:

Stroiki z galerii – więcej informacji:

 1. Komplet nagrobny w koszu
 2. Wiosenny stroik nagrobny
 3. Jesienny stroik w lampionie

Kwiaty do Kompozycji na Grób – Piwonia

Piwonia to popularny kwiat ogrodowy, który również może zostać wykorzystany we florystyce funeralnej. W moich stroikach używam kwiatów sztucznych – kompozycje mogą składać się z samych piwonii lub piwonii i innych kwiatów, np. róż. Do eleganckich, podniosłych kompozycji polecam szczególnie piwonie w kolorze przybrudzonego różu oraz w kolorze écru. Piwonie pasują szczególnie do małych stroików, które są ozdobione, na przykład ratanem, cienkimi gałązkami, korą i zielenią. Mimo swojego niewielkiego rozmariu kompozycje te potrafią być bardzo efektowne. Floryści z pewnością ucieszą się, jeśli zapytasz o stroik z piwonią, jako że kwiat ten jest znacznie mniej popularny od róż i chryzantem, a ma duży potencjał.

Przykładowe zaprojektowane przeze mnie stroiki na grób z piwonią:

Stroiki z galerii – więcej informacji:

 1. Wiosenny stroik nagrobny
 2. Stroik nagrobny – piwonie, róże, czosnek
 3. Stroik nagrobny – piwonie, róże, stokrotki
 4. Stroik nagrobny – piwonie, róże, magnolie

Kwiaty do Stroików – Podsumowanie

Jak sam/a widzisz, wiele kwiatów może być wykorzystanych do stroików na cmentarz. Nawet te kwiaty, które kojarzą się egzotycznie, mogą stanowić element bardzo eleganckiej kompozycji. Najważniejszy jest dobór odpowiednich kolorów, kształt kompozycji i rozmieszczenie kwiatów, a dobór dodatków. Jeśli każdy element stroika jest „na właściwym miejscu”, stroik może mieć podniosły charakter pomimo ciepłych barw czy wykorzystywania niecodziennych kwiatów, które kojarzą się z innymi okolicznościami. Uważam również, że wszystko zależy od tego na czyim grobie chcesz złożyć dany stroik i jakie relacje łączą cię z tą osobą.

Zamów Stroik Online

Jeśli chcesz zlecić wykonanie stroika profesjonaliście, to zapraszam cię do mojej pracowni florystycznej. Możesz przejrzeć moje realizacje w zakładce oferta. Stroiki z kwiatów żywych można odebrać u mnie w kwiaciarni w Wałbrzychu. Stroiki z kwiatów sztucznych wysyłam na teren całej Polski kurierem. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kwiaciarnia „Kwiaty Aga”.
884 386 852
agnieszka@kwiaty-aga.pl

~  Pozdrawiam, Aga Rose ~