Florystyka to więcej, niż sztuka układania kwiatów. Najciekawsze projekty często powstają wtedy, kiedy sięga się po nowe i nietypowe materiały. Wprawdzie wykorzystanie mchu we florystyce nowością już nie jest, ale zdecydowanie wciąż daje naprawdę spore pole do popisu.
Mech: ale nie każdy, a już na pewno nie byle jaki
Jak przy każdej kompozycji florystycznej, kluczem do sukcesu jest znalezienie materiału odpowiedniej jakości. W tym przypadku będą to mchy naturalne – różne gatunki o odmiennej budowie plechy, różnych kolorach czy również twardości, odporności na uszkodzenia, itd. Drugi surowiec to chrobotek. I jasne – biolodzy zaraz postawią zarzut, że to nie mech, tylko porost, a to zupełnie inna grupa. Zgoda. Ale dla florysty zaszłości biologiczne nie mają aż takiego znaczenia. Za to potencjał dekoracyjny, jaki w chrobotku drzemie, jest nie do przeoczenia.
#Dekoracja Wielkanocna Wykorzystująca Mech- Dekoracja Wykonana w Mojej Pracowni
Z czym łączyć mchy w kompozycjach?
Pomysłów na to, z czym połączyć mchy, jest naprawdę wiele. Wszystkich oczywiście nie zdradzę, ale oto kilka ciekawych rozwiązań, o których warto pamiętać.
- Łączenie ze sobą różnych gatunków mchów. Ponieważ każdy z nich inaczej wygląda, to kompozycję można stworzyć korzystając tylko z mchów.
- Mchy z częściami drzew. Mech wręcz prosi się o towarzystwo gałązek, liści, szyszek lub ich fragmentów czy innych elementów z drzew. To mogą być nawet fragmenty łusek okrywających młode pędy – tutaj lista byłaby naprawdę długa.
- Wyraziste materiały naturalne. Mchy w spokojnych, stonowanych kolorach, dobrze jest połączyć na przykład z suchymi kwiatami. W kompozycjach pionowych wybornie prezentuje się na przykład zatrwian.
- Płótna, tkaniny, materiały. Mech doskonale prezentuje się w połączeniu z naturalnymi tkaninami: jutą, niebielonym lnem, ale też nieco bardziej fantazyjnymi tkaninami ze wzorem.
Mech lubi prostotę. Kompozycje wykorzystujące ten materiał, nie powinny być przesadnie rozbudowane, jeśli chodzi o listę surowców. Podstawą będą w większości przypadków materiały naturalne, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby chrobotka albo mchy połączyć z figurkami, albo zabawkami. Warto jednak zachować umiar, żeby nie stłamsić przyjemnego, surowego wyglądu naturalnego mchu.
Co można przygotować z mchów: formy i skale
Jedną z najwspanialszych cech kompozycji z mchu jest to, że można je przygotować w dwuwymiarze i w trójwymiarze. Nie ma znaczenia również skala: od paru centymetrowych detali po wielometrowe żywe obrazy i zielone ściany.
- Obrazki i obrazy. Zacznijmy od prostych, bo dwuwymiarowych form – tak naprawdę są trójwymiarowe, ale przy planowaniu wystarczy zająć się dwoma wymiarami. Obrazy z mchu albo tylko z mchem – na przykład okolicznościowe serca z mchów na dzień babci i dziadka to rozwiązania proste, a przy tym bardzo efektowne. Może się wydawać, że są aż przesadnie uproszczone, ale na tym polega urok obrazów z mchu – mogą być jedno lub dwuelementowe, a i tak są śliczne.
- W większej skali, zamiast obrazów, można przygotować żywą zieloną ścianę albo na przykład matę do łazienki. Mchy będą żyły i taki obraz będzie się delikatnie zmieniał z czasem. Jak duża może to być konstrukcja? Od kilkudziesięciu centymetrów, nawet do paru metrów. Jej wielką zaletą jest to, że mchy można łączyć zarówno dość losowo, jak i ułożyć z różnych gatunków konkretne wzory.
- Mech jest idealnym materiałem do tworzenia dekoracji na balkon lub taras. Zielone ptaki z mchu albo figurki innych zwierząt – także uproszczone i dość symboliczne – będą nadawały przestrzeni indywidualny charakter i wniosą do niej nieco życia.
- Małymi, ale bardzo efektownymi dekoracjami mogą być stroiki z mchu i wianki. Zwykle są one nieduże, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby – wykorzystując choćby stelaż z gałązek – przygotować stroik na drzwi półmetrowej średnicy. Tutaj można zupełnie puścić wodze fantazji – mech może być dodatkiem albo zagrać w głównej roli.
- Najczęściej wykonywane kompozycje florystyczne z mchów to różnego rodzaju okolicznościowe dekoracje: wielkanocne obrazki, choinki z mchu czy tym podobne piękne rzeczy. Małe mogą mieć około 10 centymetrów, duże i ponad metr – wszystko zależy od tego, co jeszcze ma się pod ręką.
- Mchy są też praktycznie niezbędnym elementem ogrodów w szkle, miniatur i dioram. Mogą tam tworzyć fantazyjne konstrukcje niemające swoich odpowiedników w naturze, ale można z nich również stworzyć imitacje drzew lub traw. Takie dekoracje wymagają już sporego doświadczenia, ale są naprawdę urocze.
Robić czy szukać gotowych?
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kompozycje florystyczne z mchu układać samodzielnie. pamiętaj tylko, że to trudniejsze, niż się wydaje. Absolutnie nigdy nie niszcz ściółki leśnej, żeby zdobyć mech: każdy gatunek możesz kupić, nie szkodząc środowisku.
Możesz też kupić gotowe kompozycje. Nie zawsze będą one drogie, a wybór jest dziś naprawdę spory i możesz poszukać – lub złożyć indywidualne zamówienie na dekoracje całkowicie niepowtarzalne w mojej pracowni w Wałbrzychu. Zapraszam!
Pracownia Florystyczna „Kwiaty Aga”, Wałbrzych.
884 386 852
agnieszka@kwiaty-aga.pl
~ Pozdrawiam, Aga ~