Zawsze gdy w mojej kwiaciarni pojawiają się pierwsze wrzosy, mam wrażenie, że lato za moment się skończy, a jesień jest tuż-tuż! Ponieważ jest to roślina ciesząca się dużą popularnością, postanowiłam przypomnieć jak należy o nią dbać i jakich warunków potrzebuje, aby pięknie wyglądać w Twoim ogrodzie.

kolorowe wrzosy

Wrzos, Czyli Co?

Wrzos pospolity, czyli Calluna vulgaris, jest to krzewinka występująca niemal w całej Europie. Zwróć uwagę, że wrzos to nie wrzosiec. 😉 Chociaż obie rośliny należą do tej samej rodziny wrzosowatych i są do siebie dosyć podobne, jest to inny gatunek rośliny. W tym artykule skupię się na omówieniu jedynie wrzosów – chociaż między wrzosami i wrzoścami jest wiele podobieństw (np. podobne optymalne pH gleby), to różni je choćby czas przycinania czy termin kwitnienia.

Wrzosy w Ogrodzie – Warunki, Podlewanie

Gleba musi być obowiązkowo kwaśna, przepuszczalna. Wrzosy źle znoszą zastój wody, dlatego uważaj, aby korzenie nie były zalewane [1],  inaczej roślina nie przetrwa. Jeśli wiesz, że gleba w Twoim ogródku jest bardzo “ciężka” i zbita, możesz zdecydować się na zrobienie drenażu i ściółkowanie.

Do wrzosów najbardziej zaleca się używanie ziemi wrzosowej – czyli takiej, która powstała w wyniku rozkładu roślin rosnących na wrzosowiskach [2]. Alternatywnie można użyć również ziemi ogrodowej, ale przemieszanej, np. z korą iglastą. Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) jest rośliną wieloletnią. Polskie mrozy wrzosom nie są straszne, ponieważ mogą wytrzymać temperaturę do nawet -20 stopni [3].

Podlewanie wrzosów zaleca się głównie latem. Podlewanie jesienią i wiosną też ma sens, jeśli jest gorąco i sucho. Jak to często bywa z roślinami, nie można ich ani przelać ani przesuszyć. Sprawdziłam różne źródła i wg niektórych artykułów wrzosy należy podlewać rzadko, ale obficie; wg innych podlewamy rośliny regularnie, ale oszczędnie. Kogo posłuchać? Wydaje mi się, że to zależy. Planując podlewanie wrzosów, weź pod uwagę choćby aktualne temperatury, częstotliwość opadów, przepuszczalność gleby. 

Skąd mam wiedzieć czy moja gleba jest wystarczająco kwaśna?

Wiele sklepów oferuje miernik PH gleby, który kupisz za kilkadziesiąt złotych. PH który sprzyja wrzosom to 3.5 – 5.5 [4] (inne źródło podaje także 4.5 – 5.5 [5] jako optymalną wartość). 

fioletowe wrzosy

Ile Przestrzeni Potrzebują Wrzosy

Różne odmiany wrzosów osiągają różną szerokość. Weź to pod uwagę, gdy wsadzasz rośliny do ziemi. “Wygoogluj” jaką docelową szerokość osiągnie Twoja odmiana roślin i zachowaj odpowiednią odległość między krzewinkami, tak aby mogły swobodnie się rozrastać. Bardzo polecam tabelę opublikowaną na stronie ladnydom.pl, która przedstawia najpopularniejsze odmiany wrzosów i zalecaną ilość roślin na metr kwadratowy.

Piękne kolorowe wrzosy w ogrodzie

A Co z Wrzosami w Domu?

Mają takie same potrzeby jak te w ogrodzie. To znaczy, służy im przepuszczalna, kwaśna gleba i dostęp do światła słonecznego. Tak jak w przypadku wrzosów ogrodowych, nie przelewaj wrzosów doniczkowych, ale zadbaj, aby się nie przesuszyły. Podczas zimowych miesięcy, możesz przenieść wrzosy do chłodnego miejsca. Wrzosy najlepiej wsadzić do osłonki z dziurami, aby nadmiar wody mógł zostać odprowadzony.

Ciekawostka

Czy wiesz, że słowo “wrzesień” jest powiązane z wrzosami? Jeśli nie, to więcej na ten temat przeczytasz tutaj. 🙂

Zachowaj Ściągę 😉

wrzosy w ogrodzie - wizualna ściąga