Stroiki na drewnie to dość rozległa kategoria dekoracji – niektóre z nich wykorzystuje się jako dekoracje świąteczne w domu, inne przygotowuje się z myślą o ekspozycji na tarasach lub jako o pamiątce, którą możemy pozostawić na grobach zmarłych bliskich. Oczywiście w każdym z tych przypadków trzeba nieco innego podejścia, aby stroik nie tylko był estetyczny, ale też praktyczny i pasujący do danej okazji.

Najpiękniejsze stroiki świąteczne na drewnie: gotowe pomysły i podpowiedzi

Stroiki można przygotować na dowolne święta, ale oczywiście największą popularnością cieszą się te bożonarodzeniowe i wielkanocne. W obu przypadkach wykorzystuje się dość często rozbudowaną symbolikę i pewne klasyczne już elementy dekoracyjne.

Pomysły na stroiki bożonarodzeniowe

Stroiki bożonarodzeniowe najczęściej łączą pewną wyszukaną elegancję z ekspresyjną radością. Widać to choćby po połączeniach kolorystycznych: zielony, czerwony, biały, czasem z domieszką złota lub srebra. Stosunkowo rzadko pojawiają się kolory niebieski lub żółty. Nie chodzi tu jednak o symbolikę i znaczenie kolorów, a takie układy barwne wynikają raczej wprost z tradycji.
Jeśli chodzi o dodatki dekoracyjne, to w pierwszym rzędzie pojawiają się zwykle sztuczne lub prawdziwe gałązki choinek – niegdyś były to niemal wyłącznie świerki, dziś jednak często używa się też, np. jodeł lub nawet sosen. Stroiki bożonarodzeniowe na drewnie warto uzupełnić kwiatem poinsecji albo dodatkowymi elementami ozdobnymi: od wycinanych z drewna reniferów i aniołków, po małe bombki choinkowe.
Budując stroik świąteczny na drewnie na Boże Narodzenie, pomyśl o tym, w jaki sposób ma być cięte drewno:

 • może to być element pionowy – zwykle w tej roli sprawdzają się pocięte konary brzozy, która – choć oczywiście można ją wykorzystać – to jednak nie jest typowym surowcem na ten sezon;
 • drewno cięte w pionie (zobacz stroik świąteczny na surowym drewnie) – wygląda oryginalnie, ma zwykle nierówne krawędzie i samo w sobie stanowi istotny element dekoracji. Świetnie wyglądają na nim stroiki minimalistyczne i nowoczesne;

Stroik Bożonarodzeniowy na plastrze drewna

Zobacz Stroik

 • drewno cięte na plastry (zobacz stroik świąteczny na plastrze drewna) – to w pewnym sensie bardziej przewidywalne rozwiązanie. Stroiki na plastrach drewna mogą przybierać najróżniejsze formy – od typowych minimalistycznych, bo bardzo rozbudowane, również często wielopoziomowe.

Stroik świąteczny na plastrze drewna

Zobacz Stroik

Sam wygląd drewna w stroiki jest już elementem dekoracyjnym – na nim dopiero buduje się właściwy stroik, ale nie można pominąć oceny samej podstawy.

Stroiki wielkanocne na drewnie – jakie będą najpiękniejsze?

Stroiki wielkanocne zdecydowanie odważniej od bożonarodzeniowych poczynają sobie z kolorystyką. Tutaj możesz często wyjść wręcz z założenia, że im więcej, tym lepiej. Oczywiście warto zachować pewną równowagę, jednak generalnie są to bardzo pstrokate, wielobarwne i radosne kompozycje.

Nie ograniczaj się przy projektowaniu takich stroików jedynie do dekoracyjnych elementów roślinnych. Klasyką gatunku są także jajka, kurczaki i różne kolorowe wzory inspirowane ludowymi wycinankami.
W stroikach wielkanocnych na szeroką skalę możesz wykorzystać po prostu elementy wiosenne, niekoniecznie nawiązujące do samej idei świąt:

 • bardzo popularne, a jednocześnie atrakcyjne wizualnie będą ptaszki (zobacz stroik wielkanocny na drewnie ptak na pniu), zarówno te realistyczne, jak i te zupełnie fantazyjne i tylko luźno inspirowane konkretnymi gatunkami. Jeśli chcesz obracać się w kręgu nieco bardziej realistycznym, wybierz figurki sikory, bociana (tu zwróć uwagę na skalę) lub rudzika. Podstawą figur może być właśnie drewno – bardzo polecam pieńki, które są stabilne i dodają uroku całej kompozycji;

Ptak na brzozowym pniu - dekoracja ogrodowa

Zobacz Stroik

 • stroik wielkanocny nie obędzie się bez kwiatów – według wielu osób najlepiej wyglądają te, które przypominają forsycje, przebiśniegi czy pierwiosnki. Jeśli będzie to odpowiednio duży stroik, możesz w niego wkomponować nawet całą doniczkę z narcyzami, żonkilami albo prymulką;
 • jeśli masz talent do prac ręcznych i chcesz stworzyć na drewnie stroik wyraźnie nawiązujący do klasycznych dekoracji, możesz w szerokim zakresie wykorzystywać choćby wycinanki z ludowymi motywami. Stroiki wielkanocne mogą również wykorzystywać cienkie gałązki – z nich możesz budować np. ptasie gniazdka z wielkanocnymi jajeczkami w środku.

Stroik gniazdko | Wielkanocny Stroik

Zobacz Stroik

Jeśli chodzi o wybór drewna, to w przypadku stroików wielkanocnych najczęściej używa się ciętej w dowolnym kierunku brzozy, ale masz tu pełną dowolność – możesz kierować się kolorem drewna, grubością plastra albo estetycznymi dopasowaniem do całokształtu stroika.

Stroiki na drewnie na cmentarz

Stroiki na grób na drewnie to zawsze dopracowane kompozycje. Warto jednak od razu dodać, że wcale nie muszą być one przesadnie proste i klasyczne. Dawniej dominowały dekoracje stonowane: w ciemnych, ewentualnie spokojnych pastelowych kolorach, ale dziś możesz zdecydować się na stroiki zdecydowanie bardziej intensywne: żółty, pomarańczowy, głęboki różowy czy jasnozielony to kolory, które pozwalają tworzyć naprawdę ciekawe kompozycje.

Kiedy projektujesz stroik na drewnie na cmentarz i wiesz, że będziesz mieć do dyspozycji spory fragment drewna, możesz w swojej koncepcji uwzględnić również znicz (zamknięty, żeby nie ryzykować osmalenia lub spalenia pozostałych dekoracji). Przy mniejszych stroikach znicze ustawisz jednak raczej obok nich.

Stroiki na cmentarz świetnie się prezentują, jeśli wzbogacić je o pewne naturalne dekoracje: to może być suchy kwiatostan szczeci, czasem nawet zwykła gałązka lub odrobina mchu.

 • W stroikach na drewnie na cmentarz utrzymanych w stonowanych, ciemniejszych barwach warto uwzględnić plaster brzozowy z widoczną jasną korą. Sprawi to, że cała kompozycja będzie nadal elegancka, ale nie aż tak przygnębiająca.

Komplet nagrobny na brzozowych patykach w odcieniach błękitu

 • Stroik „21 róż” wykonałam na korze, która jest dociążona betonem. Dzięki temu, stroik pozostanie stabilny, nawet jeśli będzie wiał wiatr. Stroik jest jednocześnie bardzo elegancki.

stroik z różami, kwiaty aga

 • Stroiki na grób w bardziej intensywnych kolorach dobrze wyglądają, jeśli zostaną wzbogacone o pewne elementy naturalne: mech, gałązki czy na przykład szyszki. W takich aranżacjach kolorowe kwiaty wyglądają bardziej autentycznie, a cały stroik zyskuje pewien kolorystyczny kontrast.

stroik na grób na brzozie, Kwiaty Aga

Zobacz Stroik

 • Niektóre stroiki na brzozie na grób po prostu lepiej wyglądają w nieco skromniejszych aranżacjach: jeśli używasz intensywnych kolorów dla głównych elementów, cały stroik może być znacznie mniejszy niż wtedy, kiedy główna dekoracja jest ciemna.

Komplet nagrobny na brzozowych patykach w odcieniach różu

 • Stroik na cmentarz na drewnie możesz też zbudować w pionie i umieścić go jako wsad wazonu, a jeśli podstawa będzie wystarczająco stabilna, to także i wprost na grobie. Pamiętaj wtedy jednak, żeby nie tworzyć przesadnie rozłożystej kompozycji, która mogłaby zostać w miarę łatwo uszkodzona przez wiatr.

Komplet nagrobny na brzozowych patykach w odcieniach różu

Zobacz Stroik

Stroiki na drewnie na tarasy i balkony

Jeśli chcesz przygotować stroik na drewnie, który położysz na stole w ogrodzie lub na tarasie, to przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby wykorzystać materiały naprawdę wysokiej jakości. Tak naprawdę ma to znaczenie również przy dekoracji grobów – słońce i deszcz przyspieszają blaknięcie kolorów i mogą uszkadzać dekoracje.

O ile na tarasie zwykle będziesz mieć dość dużo miejsca, to już na balkonie czasem go brakuje – nic nie stoi na przeszkodzie, aby stroik na drewnie zawiesić na ścianie. Dobierz tylko odpowiednio mocne oczko do zawieszania i pamiętaj, aby nie mocować go na samej krawędzi drewnianego plastra, bo tam struktura drewna będzie najsłabsza. Zwykle wystarczy haczyk odsunąć o centymetr lub półtora bliżej środka plastra, żeby uniknąć zniszczenia stroika przy zawieszaniu.

To trudniejsze niż myślisz

W przypadku stroików na drewnie projekt jest względnie łatwy do wykonania: jeśli wiesz, jakie elementy dekoracyjne można kupić i masz sprawną wyobraźnię przestrzenną, to na pewno dasz sobie radę. Samo złożenie stroika to już jednak inna sprawa: umiejętne łączenie elementów tak, żeby nie zniszczyć drewna lub nie zostawić na nim przesadnie wyraźnych śladów klejenia to spore wyzwanie. Jeśli wiesz, że trochę brakuje Ci talentu albo cierpliwości, żeby budowie stroika poświęcić tyle czasu, ile faktycznie jest na to potrzebne, poszukaj ręcznie robionych stroików na drewnie, które będą wyglądały znakomicie w każdej aranżacji. To znacznie prostsze rozwiązanie i wybierając dobrej jakości stroiki na pewno nie pożałujesz wydanych na nie pieniędzy. W mojej pracowni florystycznej w Wałbrzychu oferuję stroiki wykonane na zamówienie – dzięki temu, każdy jest inny i zupełnie wyjątkowy. Zamówienia na stroiki wykonane z kwiatów sztucznych przyjmuję od osób z całej Polski.

Oferta

Stroiki na Drewnie – Galeria

Wszystkie prace w galerii poniżej są z mojego portolfio. Zapraszam!

Pracownia Florystyczna „Kwiaty Aga”, Wałbrzych.
884 386 852
agnieszka@kwiaty-aga.pl

~  Pozdrawiam, Aga Rose ~