Sukulenty to bardzo różnorodna grupa roślin. Zaliczają się do nich, na przykład, imponujące baobaby (spotykane między innymi na Madagaskarze), znany ze swoich właściwości nawilżających aloes, licząca ponad 100 gatunków agawa czy wszystkie rośliny kaktusowate. Sukulenty domowe to chociażby wymienione już aloes, agawa i kaktusy, a także eszewerie, rozchodniki, wilczomlecze czy grubosze (same piękne rośliny!).
Wspomniana różnorodność sukulentów jest jednym z powodów, przez który nie da się podać uniwersalnej złotej zasady, która sprawdzi się w przypadku uprawy wszystkich roślin w warunkach domowych. W tym artykule dowiesz się jednak, jakie są generalne zasady dbania o te rośliny – przestrzeganie ich zwiększy szanse na to, że ukochane sukulenty będą pozostawać zdrowe i miłe dla oka.
Zasada nr 1 – Nie przelewaj
Nie bez przyczyny sukulenty uważa się za idealne rośliny dla osób, które “nie mają głowy do kwiatów”. I chociaż to mit, że wystarczy je podlać raz czy dwa razy w roku, prawdą jest, że nadmiar wody im nie służy. Być może spotkałeś/aś się na innych blogach z konkretnymi instrukcjami odnośnie tego jak często podlewać sukulenty – ja sama natrafiłam w internecie na rady typu “podlej sukulenty raz na tydzień latem, a zimą raz na dwa miesiące”, ale sama się pod nimi nie podpiszę. Jak już zostało wspomniane we wstępie, trudno jest podać jedną uniwersalną zasadę, która sprawdzi się w przypadku wszystkich sukulentów – wiele zależy od preferencji danego gatunku, kondycji rośliny, temperatury pomieszczenia w którym znajduje się roślina, liczby godzin podczas których sukulent jest bezpośrednio wystawiony na promienie słoneczne, itp.
Jak w takim razie podlewać sukulenty?
Zasada nr 1 mówi wyraźnie “nie przelewaj”. Jeśli widzisz, że ziemia wciąż jest wilgotna, nie podlewaj sukulentów ponownie. Nadgorliwość w podlewaniu tych roślin może mieć negatywne skutki, ponieważ sukulenty, naturalnie występujące między innymi na obszarach pustynnych, są przez naturę dobrze przystosowane do gospodarowania wody. Dzieje się tak za sprawą specjalnej tkanki, którą posiadają (ta tkanka to miękisz wodny). Mówiąc krótko, nie podlewaj za często, ale jednocześnie staraj się obserwować swój sukulent i jego kondycję, by upewnić się, że się nie przesusza.
#Rada odnośnie lasów w słoiku z sukulentami: te z reguły podlewa się rzadziej niż sukulenty w doniczkach ze względu na brak drenażu. Tu zasada, aby nie przelewać, jest jeszcze ważniejsza!
Zasada nr 2 – Sukulenty Lubią Światło
Wybierz dla sukulentów takie miejsce w Twoim domu, w którym jest regularny dostęp do promieni słonecznych. Dobrym pomysłem jest po prostu parapet*. Ale jeszcze lepszym – parapet wystawiony na południe. 🙂 Jeśli go wybierzesz, to słoneczko będzie padać bezpośrednio na sukulenty cały rok, a jak mówi zasada nr 2, one bardzo lubią światło. Jego brak może sprawić, że sukulenty zachorują lub zmarnieją.
*Wykluczyłabym jedynie parapety skierowanie na północ – Słońca będzie niewystarczająco. Jak wspomniane w artykule, parapet skierowany na południe jest najlepszym kandydatem.
#Rada odnośnie sukulentów w słoiku i sukulentów w szklarni – sukulenty w szkle uwielbiają światło tak samo jak sukulenty w doniczkach, ale należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Latem zabrałabym sukulenty ze szklarni do domu, zaś sukulenty trzymane w szklanych słojach warto przenieść z południowego parapetu do miejsca, które jest np. tylko częściowo nasłonecznione.
#Lista słabych miejsc na trzymanie sukulentów (zdecydowanie no-no!):
- Łazienka (za wilgotno),
- Piwnica, strych, jakiekolwiek pomieszczenie bez okien (za ciemno),
- Szklarnia (w porze letniej promienie Słońca są zbyt ostre),
- Pomieszczenia w których jest przeciąg (zwłaszcza zimą).
Zasada nr 3 – Nie Kombinuj za Dużo, Zwłaszcza Zimą
Chcesz aby Twój sukulent był jak najpiękniejszy, więc regularnie go nawozisz, przesadzasz, zraszasz, przenosisz, jednym słowem – stajesz na głowie, by roślina miała jak najlepszą opiekę. Niepotrzebnie! Sukulenty to rośliny niewymagające wiele wkładu i czasami dobre intencje mają negatywne skutki. Rośliny są wrażliwe na ciągłe zmiany, dlatego nie można przedobrzyć.
- Nie ma potrzeby, by zraszać sukulenty – one efektywnie magazynują wodę i, jak wspomniane w punkcie 1, podlewanie ich od czasu do czasu, gdy ziemia jest sucha jest wystarczająco ok.
- Przesadzaj sukulenty, tylko gdy nie mieszczą się w obecnej doniczce albo gdy podłoże jest torfowe (warto zmienić je na podłoże dedykowane sukulentom). Inaczej nie przesadzaj sukulentów (zwłaszcza zimą, gdy sukulenty znacznie ograniczają procesy metaboliczne).
- Jeśli przesadziłeś/aś sukulenty do podłoża dedykowanego tym roślinom, może się okazać, że owo podłoże już zawiera w sobie nawóz, który będzie się uwalniał stopniowo przez wiele miesięcy. Dodatkowe nawożenie będzie wtedy zbędne i może zaszkodzić. Jeśli wiesz, że Twój sukulent na pewno nie ma takiego nawozu w podłożu, to latem możesz zdecydować się na nawożenie sukulentów (tylko nie zimą!). Zimą, podczas czasu ich spoczynku, lepiej dać sukulentom po prostu spokój. Nie powinno się również nawozić sukulentów przez co najmniej kilka tygodni po ich przesadzeniu.
Mam nadzieję, że wszystkie powyższe rady okażą się dla Ciebie pomocne. Osobiście, po prostu uwielbiam sukulenty i często wykorzystuję je w mojej wałbrzyskiej pracowni florystycznej. W portfolio mam, np. “Elagancki Kielich z Sukulentami” czy “Las w Słoiku dla Dziadka”. U mnie w ogrodzie sukulentów też jest całe mnóstwo.
Jeśli jeszcze nie masz żadnych doświadczeń z sukulentami, gorąco Cię zachęcam do udekorowania nimi wnętrza Twojego domu. To rośliny nie tylko mało wymagające, ale również efektowne.
Pracownia Florystyczna „Kwiaty Aga”, Wałbrzych.
884 386 852
agnieszka@kwiaty-aga.pl
~ Pozdrawiam, Aga ~