Serce, czyli symbol ludzkiego serca i miłości, jest motywem często wykorzystywanym we florystyce. Sam symbol serca używany w takim znaczeniu jaki rozumiemy współcześnie zaczął być wykorzystywany w średniowieczu. Wcześniej również występował w kulturach starożytnych cywilizacji, wyrażał jednak inne koncepty.

Osobiście bardzo lubię wykonywać kompozycje w tym kształcie, niezależnie od okoliczności. W tym artykule skupię się na omówieniu przykładowych prac związanych z florystyką funeralną. Uważam, że kompozycje typu “serce na pomnik” to wyjątkowe stroiki nagrobne, bo wyrażają miłość dla bliskich, których nie ma już z nami.

1. Stroik w kształcie serca z czarną różą

W tym przypadku kształt serca utworzyłam z pozawijanych łodyg kwiatów kalii. Sam stroik utrzymany jest w delikatnej, pastelowej kolorystyce, a elementem, który wyróżnia się, i w ten sposób przykuwa wzrok, jest czarna róża. Kwiaty, które wchodzą w skład kompozycji to również dalie, róże i chryzantemy. Stroik jest asymetryczny, ale kształt serce pozostaje wyraźnie zaznaczony. Jest to kompozycja niezwykle elegancka.

Zobacz Stroik

Ten stroik wykonałam również w innych wariantach kolorystycznych:

2. Stroik w osłonce w kształcie serca

Jest to kompozycja, która cieszy się popularnością wśród mojej oferty, dlatego wykonałam już wiele wariantów tego stroika. Elegancka osłonka w kształce serca dostępna jest w kolorach bieli, czerni i miedzi. Osłonka jest niewielka, dlatego stroik przeważnie ma wymiary około 30cm (szerokość) na 20cm (długość). W zależności od dobranych kwiatów i dodatków, stroik może być wykorzystany przy różnych okazjach. Na przykład, krokusy i szafirki świetnie sprawdzają się przy kompozycjach wiosennych, poisencje przy kompozycjach świątecznych, a miedziane kolory i chryzantemy przy kompozycjach jesiennych.

Zobacz Stroiki

3. Stroik na grób “Serce”

Kształt serca stanowi podstawę stroika i tworzy go kosz z winorośli. Stroik jest symetryczny, długi na 130cm, a serce znajduje się w jego centralnej części. Użyte kwiaty to kale i chryzantemy, stroik zawiera też wiele zielonych dodatków. Całość kompozycji utrzymana jest w bieli i zieleni. Jest to piękna, nieoczywista pamiątka na pomnik. Kompozycja jest nowoczesna, i mimo chłodnej kolorystyki, pozostaje ciepła w odbiorze.

Zobacz Stroik

4. Stroik na grób w kształcie serca w koszu

Kolejną inspiracją jest stroik nagrobny w odcieniach bieli i szarości wykonany w koszu z winorośli w kształcie serca. Stroik jest bardzo elegancki, utrzymany w neutralnych barwach. Jest to kolejna kompozycja asymetryczna. Drewniane elementy pasują do tematyki funeralnej, dlatego często wykorzystuję je w moich kompozycjach. To serce na pomnik jest również dociążone betonem, aby wiatr nie przewrócił stroika.

5. Stroik na grób – Serce na Pomnik

Ten płaski stroik w kształcie serce można wpisać w kwadrat o boku 50cm, nie jest on jednak w pełni symetryczny. Wykonałam go, używając jedynie elementów naturalnych takich jak szyszki, modrzew sizal, liście jesienne i bluszcz. Z mojego doświadczenia stroiki w stylu naturalnym stają się obecnie coraz bardziej popularne i dotyczy to zarówno kompozycji funeralnych jak i np. stroików świątecznych.

6. Stroik na grób „Serce z Mchem”

Jest to kolejna propozycja w stylu naturalnym. Stroik zawiera między innymi takie elementy jak mech chrobotek, szyszki i sukulenty. Sama podstawa z serca jest symetryczna, zaś rozmieszczenie ozdób na sercu już nie. Stroik ma miejsce na znicz.

7. Stroik na drewnianych krążkach

W tym przypadku kształt serca jest jedynie akcentem całej kompozycji. Stroik wykonałam na podstawie z drewna. Jest on elegancki, nowoczesny, jedyny w swoim rodzaju. Kompozycję ozdobiłam suszoną proteą i sztuczną zielenią oraz wspomnianym sercem wykonanym z gałęzi derenia. Stroik ma długość 90cm.

Zobacz Stroik

Serce na pomnik – Czy warto rozważyć kwiaty sztuczne?

Wszystkie florystyczne inspiracje omówione w tym artykule (oprócz nr 4 i 5) wykonałam z kwiatów sztucznych. Kompozycje wykonane z takich kwiatów będą pięknie prezentowały się na grobach przez wiele tygodni. To trwalsza pamiątka niż kompozycje z kwiatów żywych. Dodatkowo, stroikiem z kwiatów sztucznych nie będą zainteresowane zwierzęta, np. sarny, które mogą mieć dostęp do cmentarza i odwiedzać go, poszukując pożywienia.

Serce na Pomnik – Złóż Zamówienie na Własną Kompozycję

Obecnie przyjmuję zamówienia na stroiki od osób z całej Polski. W moich kompozycjach używam wyłącznie elementów wysokiej jakości i mogę wykonać stroik w dowolnym stylu i kolorystyce. Skontaktuj się ze mną, aby dowiedzieć się więcej i złożyć własne zamówienie – serdecznie zapraszam.

  • Stroiki można odebrać w moim lokalu w Wałbrzychu (Moniuszki 16, blisko rynku).
  • Stroiki z kwiatów sztucznych wysyłam również kurierem.

PEŁNA OFERTA

Poszukujesz innych inspiracji florystycznych? Oto inspiracje na: